Top Panel
piątek 26 Lut 2021
 • default style
 • blue style
 • green style
 • red style
 • orange style
Ronda perła Andaluzji

Ronda perła Andaluzji

                 Tym razem nie było już tak prosto odległość...

70 Rocznica Powstania Warszawskiego – Dublin

70 Rocznica Powstania Warszawskiego –...

              W dniach 1-4 sierpnia oraz 9-10 sierpnia można było...

Powerscourt Gardens

Powerscourt Gardens

              Jednym z najpiękniejszych miejsc do czynnego wypoczynku...

Winobranie jest Cool

Winobranie jest Cool

           Winobranie stało się dobrze zakorzenioną tradycją w...

 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size
 • Air show Bray

  Już po raz piąty w Bray odbyły się pokazy lotnicze. Jest to największa tego typu impreza w Irlandii. Akrobacje i efekty pirotechnicze przelatujących samolotów można było obejrzeć nad i wzdłuż plaży w Bray.

 • FORE ABBEY

  W Fore małej irlandzkiej wiosce istnieje opactwo benedyktyńskie około 25 km od Mullingar w kierunku Castlepollard w hrabstwie westmeath.

 • Dun Laoghaire

  Jednym z najciekawszych kurortów w pobliżu Dablina jest Dun Laoghaire. Jest to portowe miasteczko, którego centralnym punktem jest port.

News

Drukuj

Ronda perła Andaluzji

Super User. Posted in Ciekawe miejsca

      

          Tym razem nie było już tak prosto odległość dość spora, a droga kręta. Zostawiamy za sobą Benalmadene miasto w którym wszystko się zaczęło. Najpierw wypożyczenie auta zalanie zielonej 95 i w górę całe 120 kilometrów. Na miejscu już widzimy stare miasto wraz z bajecznymi kamienicami. Zdecydowanie miejsce inne niż wszystkie. Cel pielgrzymek tysięcy ludzi, niektórzy uważają ją za najciekawsze miejsce w Hiszpanii. Ronda miasto niezliczonych selfi na  fejsa i instagrama.

 

Fotografie Ronda

 

O co chodzi z tym miejscem, a więc tak po krótce, żeby nie zanudzać nikogo zbytnim wodolejstwem. Przybliżę kilka faktów.

Obie strony miasta usytułowane są na urwisku skalnym. Wąwóz rzeki Guadelevin głęboki na 160 metrów i szeroki miejscami na 60-80 metrów. Obie strony połączył most Puente Nuevo. Budowa rozpoczęła się 1735 roku prace konstrukcyjne trwały zaledwie osiem miesięcy. Niestety po sześciu latach użytkowania most zawalił się i spowodował śmierć około 50 osób. Jego odbudowa trwała aż 42 lata. Mierzy on blisko 100 metrów wysokości, a pod jego środkowym przęsłem znajduje się pomieszczenie, które w przeszłości wykorzystywano jako więzienie. Pozostałością po nim jest niewielkie okno, które możemy zobaczyć nad centralnym łukiem.

 

 Fotografie Ronda

 

Wciąż do ruchu pieszego używany jest most arabski (Bańos Árabes) jednoprzęsłowy Puente de San Miguel  Wybudowany w XIII wieku  nazywany niekiedy mostem rzymskim chociaż z rzymianami nie ma za wiele wspólnego. Charakteryzuje się beczkowymi sklepieniami i podkowiastymi łukami, wsparte na ośmiokątnych ceglanych kolumnach.

Jednym z budynków jest Costa Del Ray Moro czyli dom króla Maurów z ogrodami wiszącymi nad przepaścią została zbudowana na fundamentach arabskich rezydencji. Z pałacu można stąd zejść do poziomu przepływającej rzeki po 365 stopniach, jako zejście do ujęcia wody La Mina. Przez stulecia La Mina była jedynym źródłem wody w mieście i to zakuci w łańcuchy niewolnicy codziennie nosili worki z wodą do centrum. Sporo pracy przy tych schodach mieli w XIV wieku chrześcijańscy jeńcy.  Dzisiaj już mało kto bez elektro-narzędzi wyobraża sobie taką harówkę.

Osiem wieków obecności muzełmańskiej to okres po dziś dzień bardzo widoczny. Tym miejscem władali Maurowie i odcisnęli swoje piętno. W przeciwieństwie do Bliskiego Wschodu, nie utworzyli jednej militarnej osady. Armię podzielono na oddziały, które następnie osiedlano w ważniejszych miastach i wsiach położonych w strategicznych rejonach. Sam ciężar utrzymania garnizonów spadał na miejscową ludność. 

Nurtujące jest tylko jedno pytanie, kiedy zakończyło się wpływy muzełmańskie w Rondzie i Hiszpani. I szperając w google znalazłem odpowiedź na to pytanie. Oczywiście był to rok 1492, kiedy  2 stycznia wojska kastylisjko aragońskie wkraczają do Granady. 

Z ciekawostek historycznych bezapelacyjnie nie można zapomnieć o arenie do walki z bykami jednak poza niezliczonymi turystami nie zauważyłem nic ciekawego. Poza Madonną, która w 1994 roku nagrała tutaj jeden ze swoich teledysków.

 Poniżej zamieszczam link do filmu 4K z drona. Polecam

 

Zarejestruj się wklej 

kod poniżej

q2h65dxp3w  swój emeil

i odbierz 25 dol

 

Member Login

Pro galery


Tagi