Top Panel
sobota 08 Sie 2020
 • default style
 • blue style
 • green style
 • red style
 • orange style
Air show Bray

Air show Bray

              Już po raz piąty w Bray odbyły się pokazy lotnicze....

Ronda perła Andaluzji

Ronda perła Andaluzji

                 Tym razem nie było już tak prosto odległość...

Wyprawa do Gdańska

Wyprawa do Gdańska

                         Do Gdańska wyruszamy dość wcześnie...

70 Rocznica Powstania Warszawskiego – Dublin

70 Rocznica Powstania Warszawskiego –...

              W dniach 1-4 sierpnia oraz 9-10 sierpnia można było...

 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size
 • FORE ABBEY

  W Fore małej irlandzkiej wiosce istnieje opactwo benedyktyńskie około 25 km od Mullingar w kierunku Castlepollard w hrabstwie westmeath.

 • Dun Laoghaire

  Jednym z najciekawszych kurortów w pobliżu Dablina jest Dun Laoghaire. Jest to portowe miasteczko, którego centralnym punktem jest port.

 • Air show Bray

  Już po raz piąty w Bray odbyły się pokazy lotnicze. Jest to największa tego typu impreza w Irlandii. Akrobacje i efekty pirotechnicze przelatujących samolotów można było obejrzeć nad i wzdłuż plaży w Bray.

 • Z wizytą w Londynie

  Jest wieczór 24 lipca 2009 roku temperatura około 13 stopni. Zapowiada się pyszna wyprawa. Po północy docieramy do brzegów Anglii. Na promie dokonujemy jeszcze ostatnich uzupełnień nabieramy sił i w drogę.

News

Drukuj

Gibraltar

Super User. Posted in News

 

 Gibraltar fotografie      Jest w Europie miejsce, a ściślej mówiąc jeden z końców Cieśniny Gibraltarskiej, które rozdziela Europę od Afryki oraz Morze Śródziemne od Oceanu Atlantyckiego. Cały obszar Gibraltaru zajmuje 7 kilometrów kwadratowych i ta powierzchnia jest do dnia dzisiejszego cierniem w relacjach hiszpańsko-brytyjskich. Jest to strategiczne miejsce, o które stoczono nie jedną wojnę i nie jedna głowa została tu ścięta. I co ciekawe miejsce, które ma Polski akcent. Który do dzisiaj wzbudza wielkie kontrowersję. Ale o tym później. 

Lecimy, aby zacząć zwiedzanie musimy przejść kontrolę graniczną. Gibraltar podobnie jak Wielka Brytania nie należy do strefy Schengen. Oznacza to, że podczas przekraczania granicy zostaniemy poddani kontroli granicznej. Przejście graniczne otwarte jest codziennie przez 24 godziny na dobę. Po przejściu kontroli jedziemy środkiem pasa startowego gibraltarskiego lotniska. Jeśli akurat samolot ląduje lub startuje droga jest blokowana na kilkanaście minut.

 

 Gibraltar warto zobaczyć z kilku powodów. Pierwszym jest oczywiście możliwość zobaczenia przy dobrej pogodzie północnego wybrzeża Afryki. Na samym wzgórzu Upper Rock Nature Reserve, możemy podziwiać piękne widoki na cały Gibraltar.W samym rezerwacie, żyją makaki. Makaki gibraltarskie to jedyne żyjące wolno małpy w Europie. Wyglądają może i sympatycznie, ale maja też i specyficzny stosunek do ludzi. Ściślej mówiąc oczekują od ludzi nie tylko jedzenia, ale oczekują, że coś dostaną. Potrafią zwędzić okulary, kapelusz, a nawet plecak. Jeśli mocno nie trzymasz swoich rzeczy, możemy coś szybko stracić. A kiedy im się bardzo nudzi potrafią ugryść i wskoczyć nam na plecy. O tych małpach można powiedzieć, że są super zwinne, ultra szybkie i mają oczy dookoła głowy. 

  

Gibraltar fotografie

 

 

 

W Gibraltarze jest bardzo ciekawa architektura na której widać wpływy angielskie. Bądź co bądź to terytorium Brytyjskie. Na długości jednego kilometra rozciąga się Main Street główna ulica, gdzie zlokalizowane są stylowe kamieniczki w których znajdziemy puby, restauracje i sklepy. Na końcu Main Street znajduje się cmentarz Trafalgarski (Trafalgar Cemetery) na którym pochowano poległych po bitwie o Trafalgar, która odbyła się 21 października 1804 roku. Sama nekropolia powstała jednak kilka lat wcześniej czemu dowodzą nagrobki z 1798 roku.   

Najbardziej wysunięta na południe część Gibraltaru nosi nazwę Europa Point. Jest to jednocześnie jeden z najdalej wysuniętych na południe punktów naszego kontynentu. Niektórzy nawet błędnie określają go najdalej wysuniętym punktem kontynentalnej Europy, jednak to hiszpański Punta de Tarifa znajduje się dalej.

 

Gibraltar fotografie

 

W 2013 roku ufundowano pomnik poświęcony generałowi Władysławowi Sikorskiemu. Polski dowódca zginął w katastrofie samolotu B-24 Liberlator na Gibraltarze 4 lipca 1943 roku. Pomnik ma kształt koła na środku którego znajduje się śmigło otoczone tablicami pamiątkowymi w języku polskim i angielskim.

Jednak wokół tej historii jest nadal mnóstwo znaków zapytania, które sprowadzić można do dwóch pytań: czy rzeczywiście był to wypadek, czy może gen. Sikorski padł ofiarą zamachu? A jeśli ktoś targnął się na jego życie – to kto i dlaczego?

Sprawa śmierci gen. Sikorskiego, córki ppor. Zofii Leśniowskiej i jego współpracowników zapewne nie zostanie rozstrzygnięta, dopóki pozostaną utajnione materiały spoczywające w rosyjskich i brytyjskich archiwach. Odtajnienie zastrzeżonych dokumentów z czasów II wojny światowej nastąpi nie wcześniej niż w połowie lat 40. XXI wieku

Z mojej strony to tyle, zapraszam do Hiszpanii, a kiedy tam dotrzecie warto zwiedzić Gibraltar :).

 

Gibraltar fotografie

 

Gibraltar fotografie

 

Gibraltar fotografie

 Odbierz 10% rabatu na podróże klikając w link

Brave

Wspierasz nas instalując przeglądarkę Brave

Logowanie

Pro galery


Kalendarz

lipiec 2020
poniedziawtorekśrodaczwartekpiąteksobotaniedziela
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Tagi