środa 03 Cze 2020
  • default style
  • blue style
  • green style
  • red style
  • orange style
Air show Bray

Air show Bray

              Już po raz piąty w Bray odbyły się pokazy lotnicze....

Ogród botaniczny

Ogród botaniczny

             Kolejne niedzielne popołudnie spędziliśmy w ...

Wyprawa do Gdańska

Wyprawa do Gdańska

                         Do Gdańska wyruszamy dość wcześnie...

Z wizytą w Londynie

Z wizytą w Londynie

       Jest wieczór 24 lipca 2009 roku temperatura około 13 stopni....

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Artykuły

Drukuj

Rock of Cashel

Super User. Posted in Zamki i klasztory

         

           Stęskniliśmy się za ciekawymi wyprawami po zielonej wyspie, dlatego podczas długiego weekendu wybraliśmy się do Rock of  Cashel  Co. Tipperary  do niesamowitego zamku w Irlandii. To miejsce jest w każdym przewodniku czy książce o Irlandii, dlatego nasza wyprawa była łatwa do zaplanowania. To tutaj przybywają wszyscy miłośnicy średniowiecza oraz łowcy skarbów i przygody z aparatem fotograficznym pod pachą. Oczywiście żeby nie trzymać nikogo w napięciu Cashel oznacza „kamienny fort” i pierwotną rezydencje królów Munster.

 

 Rock of Cashel

           

         Dojeżdżając do zamku widać jego ogromną potęgę. Natomiast pierwsze osadnictwo rozpoczęło się między IX, a X wiekiem. Jednak obecnego kształtu nabrał w XII wieku. Bardzo efektownie prezentuje się wieża zamkowa, która została wybudowana w 1101 roku przez króla Munster, niemal zachowała się w stanie idealnym do dnia dzisiejszego. Jej wysokość to 28 metrów. Natomiast już 10 lat później, obrał zamek za swoją siedzibę biskup Munster.

           Równie okazale zachowała się kaplica Cormac, która została ukończona w 1134 roku.

Bez wątpienia kaplica jest najbardziej wyrafinowanym obiektem w Irlandii o niezliczonej dekoracji. W przeciwieństwie do większości kościołów w Irlandii, które są bardzo proste i ubogie w stylizacje.

W wnętrzu kaplicy znajdują się najstarsze i najważniejsze malowidła romańskie w Irlandii. Najstarszy pochodzi z 1134 roku. Pozostałe freski znajdują się na sklepieniach i suficie.

Generalnie archeolodzy przyjęli, że cały kompleks był budowany etapami i został ukończony w 1235 i 1270 rokiem.

Natomiast miasto Cashel, gdzie po zwiedzaniu obiektu zamkowego i muzeum można wybrać się na spacer zostało założone przez dominikanów w 1218 roku. A już kilkanaście lat potem w 1243 roku został założony klasztor dominikanów. 

            Niedaleko podstawy wzgórza Rock of  Cashel jest średniowieczny klasztor Dominikanów  Hore Abbey,  który został założony w 1243 roku i odnowiony po pożarze w 1480 roku.

Cały kompleks jest doskonałym miejscem do plenerowej fotografii i jednym z najciekawszych miejsc do zwiedzenia podczas wolnych dni dla większej grupy osób.

 

 

 

 Odbierz 10% rabatu na podróże klikając w link

Brave

Wspierasz nas instalując przeglądarkę Brave

Kalendarz

maj 2020
poniedziawtorekśrodaczwartekpiąteksobotaniedziela
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Tagi