środa 03 Cze 2020
  • default style
  • blue style
  • green style
  • red style
  • orange style
Z wizytą w Londynie

Z wizytą w Londynie

       Jest wieczór 24 lipca 2009 roku temperatura około 13 stopni....

Air show Bray

Air show Bray

              Już po raz piąty w Bray odbyły się pokazy lotnicze....

Winobranie jest Cool

Winobranie jest Cool

           Winobranie stało się dobrze zakorzenioną tradycją w...

Ronda perła Andaluzji

Ronda perła Andaluzji

                 Tym razem nie było już tak prosto odległość...

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Artykuły

Drukuj

Bective Abbey

Super User. Posted in Zamki i klasztory

           

          Jeśli chcemy dotrzeć do średniowiecznego świata mnichów i klasztorów przychodzi zaraz na myśl ascetyczne życie w izolacji, modlitwy i ubóstwa. Cystersi powracali do ewangelicznej prostoty i praktyki ubóstwa, wszystko to miało prowadzić do naśladowania Chrystusa. Mnisi musieli wyrzec się wszelkiego bogactwa, duży nacisk był położony na surowość obyczajów. Cystersi mieli być pokutnikami, którzy odsuwali się od świata doczesnego, żyli w samotności i ciszy. Mnisi z reguły osiedlali się na pustkowiach, w lasach lub w bagnistych dolinach, w miejscach bardzo oddalonych od osad, dlatego też musieli być samowystarczalni. Prowadzili własne gospodarstwa, uprawiali ziemię.


Wyświetl większą mapę

         Aby zobaczyć pozostałości po klasztorze cysterskim w Irlandii musimy przenieść się do Bective Abbey nad rzeką Boyne, piętnaście minut jazdy samochodem od Navan. Duży średniowieczny klasztor jest zbiorem dobrze zachowanych ruin i jest otoczony przez zewnętrzną ścianę. Główną część warownego klasztoru, zbudowano na trzech piętrach, obejmuje krużganki, wieżę nadając jej wygląd twierdzy zamiast opactwa. Większość terenu składa się z budynków z XV wieku z kilkoma szczegółami klasztornymi, takimi jak rzeźba klęczącego mnicha.

 

Bective Abbey

         

         Aby uzyskać dostęp do klasztoru, czeka nas mała wspinaczka przez mały otwór w bramie, spacer po polu i ostatecznie musimy wspiąć się po małym murku. Więc musimy postarać się o dobre obuwie. Przy klasztorze istnieją dwa panele informacyjne dla zwiedzających o historii opactwa. 

          Bective Abbey został zbudowany w 1147 przez króla Murchada z Meath, dla mnichów cysterskich. Po angielskiej inwazji w 1228 roku opactwo zostało wzmocnione i wykorzystane jako bezpieczne schronienie dla Anglików i gości z Europy. Liczba mnichów spadła znacznie w XV wieku i z tego powodu klasztor został znacznie zmniejszone, a na południe nawy kościoła z jego arkadami wyburzono. Jednak jak wynika z opisu cystersi zdołali wybudować dwie wierze obserwacyjno-forteczne co sprawiło, że klasztor był jednam z najpotężniejszych w Irlandii.

         Za panowania króla Henryka VIII w 1536 roku klasztor został zamknięty, natomiast infrastruktura została wykorzystana przez urzędników rodziny Tudor. Opactwo podobnie jak zamek w Trimie były wykorzystane podczas kręcenia filmy The Braveheart w 1995 roku. 

 

 

 Odbierz 10% rabatu na podróże klikając w link

Brave

Wspierasz nas instalując przeglądarkę Brave

Kalendarz

maj 2020
poniedziawtorekśrodaczwartekpiąteksobotaniedziela
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Tagi