środa 03 Cze 2020
  • default style
  • blue style
  • green style
  • red style
  • orange style
Wyprawa do Gdańska

Wyprawa do Gdańska

                         Do Gdańska wyruszamy dość wcześnie...

Ronda perła Andaluzji

Ronda perła Andaluzji

                 Tym razem nie było już tak prosto odległość...

Powerscourt Gardens

Powerscourt Gardens

              Jednym z najpiękniejszych miejsc do czynnego wypoczynku...

Z wizytą w Londynie

Z wizytą w Londynie

       Jest wieczór 24 lipca 2009 roku temperatura około 13 stopni....

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Artykuły

Drukuj

Tradycje Wielkiej Nocy w Irlandii

Super User. Posted in Irlandia

  

           Jednym z ważniejszych wydarzeń w kalendarzu Irlandii po św.Patryka są święta Wielkanocne. Przygotowania do jednego z najważniejszych świat w kalendarzu katolickim zaczynają się postem na  40 dni przed Niedziela Wielkanocną, każdy indywidualnie „postuje” np. zaprzestaje na ten czas jeść  mięso, słodycze, przestaje pić alkohol, oglądać TV itp.

Piątkowym daniem na okres postu jest ryba, bądź zupa rybna „Chowder”

Wielki Tydzień jest czasem  na refleksje  i na samodyscyplinę, w większości irlandzkich domostw zaczyna się „wiosenne sprzątanie” przygotowujące dom na przybycie lokalnego księdza w celu pobłogosławienia  domostwa, tradycja ta sięga setki lat wstecz.

Wielki Piątek ( Good Friday) powinien być traktowane jako dzień odpoczynku i przygotowanie ciała i duszy na Zmartwychwstanie Panskie, większość firm w tym dniu jest nieczynna  bądź ma skrócony czas pracy, także  obowiązuje całkowity zakaz sprzedaży alkoholu w tym dniu.

Jajko symbol tych świąt nie powinno być spożywane  w okresie postu dopiero w Wielkanocną Niedziele. Konkurencją dla jajka  od kurki jest jajko  bądź króliczek czekoladowy , których w tym okresie jest sprzedawanych ok. 5 milionów każdego roku.

Wielka Sobota jest dniem kiedy większość Irlandczyków  udaje się do Kościoła  na specjalna ceremonie poświęcenia wody. Zwyczajowo msza zaczyna się o 22.00, wszystkie światła są zgaszone, około 23.00 zostaje wniesiony Święty Ogień  ( Holy Flame) przez księdza, ten z kolei przekazuje go wiernym którzy przekazują ( odpalają jeden od drugiego)  sobie za pomocą małych  świec. Następnie  święci wodę którą zostają napełnione kropielnice.  Na mszy tej odbywa się także chrzest osób dorosłych a następnie bierzmowanie. Cała msza trwa ok. 2-3 godz.

Niedziela Wielkanocna  jest dniem rodzinnym , dzieci spędzają czas na szukaniu jajek ukrytych przez najbliższych , kto znajdzie najwięcej  ten dostaje nagrodę.

Happy Easter /  Wesołych Swiat Wielkanocnych  I Snieznego Dyngusa :) Hmm może mokrego, ale z tym śnieżnym to też może wypalić, śmiech. Generalnie to w maju ma być tak ciepło, że będzie można w klapkach po śniegu biegać!

 

Żonkile wielkanoc

 

 

 

 

 Odbierz 10% rabatu na podróże klikając w link

Brave

Wspierasz nas instalując przeglądarkę Brave

Kalendarz

maj 2020
poniedziawtorekśrodaczwartekpiąteksobotaniedziela
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Tagi