Top Panel
czwartek 29 Paź 2020
  • default style
  • blue style
  • green style
  • red style
  • orange style
Zoo w Dablinie

Zoo w Dablinie

                    W Dablinie jest kilkanaście miejsc...

Winobranie jest Cool

Winobranie jest Cool

           Winobranie stało się dobrze zakorzenioną tradycją w...

Ronda perła Andaluzji

Ronda perła Andaluzji

                 Tym razem nie było już tak prosto odległość...

Wyprawa do Gdańska

Wyprawa do Gdańska

                         Do Gdańska wyruszamy dość wcześnie...

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Drukuj

Wyprawa do Gdańska

Super User. Posted in Ciekawe miejsca

            

            Do Gdańska wyruszamy dość wcześnie rano zaraz po śniadaniu. Droga z Władysławowa  nie zajmuje nam zbyt wiele czasu. Bo zaledwie po 40 minutach od wyjazdu z naszego domu letniskowego, docieramy do celu.

            Zacznijmy od tego, że będąc nad morzem grzechem by było nie zwiedzić Trójmiasta, gdyż architektura i zabytki miasta są nie do przecenienia. Sam Gdańsk jest jednym z najstarszych miast Polski w ponad tysiącletniej historii.

            Miasto w XVI wieku było uchodziło za jedno z najbogatszych w Rzeczpospolitej.

Fotografie Gdańsk

            W 1939 było świadkiem wybuchu II wojny światowej, a ściślej na Westerplatte. Miejsce to zostało uznawane za symboliczne miejsce wybuchu II wojny światowej oraz początku upadku komunizmu w Europie Środkowej.

            Najbardziej znanym zabytkiem w Gdańsku jest fontanna Neptuna, która została uruchomiona w 1633 roku. Podczas oblężenia Gdańska podczas II wojny światowej fontannę przezornie zdemontowano, dzięki czemu przetrwała oblężenie miasta. Obecnie jest ona główną ozdobą Drogi Królewskiej i niewątpliwym symbolem miasta.

           A poniżej zamieszam zdjęcia.

 

 

           Drugim najbardziej rozpoznawalnym zabytkiem dla turystów jest żuraw i jego nabrzeże z pięknymi kaminicami do spacerów. Jego historia sięga 1363 roku. Jego przeznaczeniem był przeładunek towarów, wstawianie masztów statkom. Trwało to do 1442 roku kiedy uległ spaleniu podczas pożaru. Następnie po kilku latach żuraw został odbudowany wzmocniony pod względem militarnym. Jego dwie baszty zostały wyposażone w okienka strzelnicze. Mury przy podstawie mają 4 metry. Na napęd udźwigu składały się dwa wielkie bębny, poruszane przez zamkniętych wewnątrz skazańców. Żuraw mógł unieść masę nie przekraczającą czterech ton. Jak łatwo obliczyć pracował on nie przerwanie praktycznie około 500 lat. 

 

 

           Obok żurawia na zdjęciach poniżej przepływa przepiękna Motława, gdzie okazale prezentuje się statek „SOŁDEK”. Jest to pierwszy oddany do eksploatacji w historii polskiego przemysłu stoczniowego statek pełnomorski.Zaprojektowany przez zespół polskich konstruktorów pod kierunkiem mgr inż. Henryka Giełdzika, i zbudowany w utworzonej 19 X 1947 roku Stoczni Gdańskiej. Na zdjęciu powyżej.

          Przepiękne zdjęcia można zrobić na ulicy Długiej czyli na Trakcie Królewskiem. Wzdłuż całej ulicy prezentują się okazałe odremontowane kamienice i domy kupiecko-szlacheckie.

 

 

         Zabytkowa Złota Kamienica i ulica Mariacka są ulubionym miejsce wypadowym na spacery dla turystów i gdańszczan  Natomiast owa kamienica została wzniesiona dla burmistrza Johanna Speymanna , który piastował w pocz. XVII w. najwyższe godności i urzędy miejskie, był bogatym kupcem i światłym mecenasem sztuki, oraz jego żony Judyty z Bahrów.

 

 

             Jest wiele ciekawych zabytków do zwiedzenia jednym z wielu jest twierdza wisłoujście, która jest w bezpośrednim sąsiedztwie półwyspu Westerplatte, znajduje się unikalny zabytek sztuki fortyfikacyjnej – Twierdza Wisłoujście. Jej nazwa Wisłoujście wywodzi się z czasów, gdy ujście Wisły znajdowało się bezpośrednio na północ od Twierdzy Wisłoujście. Miejsce to stanowiło ważny z punktu widzenia strategicznego teren, skąd można było kontrolować ruch statków wychodzących i wchodzących do Gdańska. 

            Brama Zielona Głównego Miasta jest prawdopodobnie najstarszą z bram wodnych Gdańska. Została ona zbudowana w latach 1564-1568 przez Regniera z Amsterdamu i drezdeńczyka Hansa Kramera, jako gdańska rezydencja królów polskich.

 

 

 Wraz z bramami Złotą i Wyżynną spinała ciąg ulicy Długiej i Długiego Targu, zwany Drogą Królewską. Dalej, poprzez Most Zielony, Bramę Stągiewną i Długie Ogrody (Brama Żuławska) prowadził trakt na Elbląg i Królewiec.

          Mimo swego przeznaczenia Brama Zielona nigdy polskich królów nie gościła. Zatrzymała się tu jedynie przejazdem przyszła żona Władysława IV, a później Jana Kazimierza, Maria Ludwika Gonzaga (11-20 lutego 1646r.).

 

         Na samym dole artykułu  zamieściłem galerię z fotografią Bazyliki Mariackiej, Dwór Bractwa Św. Jerzego 

 

 

         

 Odbierz 10% rabatu na podróże klikając w link

Brave

Wspierasz nas instalując przeglądarkę Brave

Kalendarz

sierpień 2020
poniedziawtorekśrodaczwartekpiąteksobotaniedziela
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Tagi