czwartek 29 Paź 2020
  • default style
  • blue style
  • green style
  • red style
  • orange style
Ogród botaniczny

Ogród botaniczny

             Kolejne niedzielne popołudnie spędziliśmy w ...

Air show Bray

Air show Bray

              Już po raz piąty w Bray odbyły się pokazy lotnicze....

Dun Laoghaire

Dun Laoghaire

            Jednym z najciekawszych kurortów w pobliżu Dablina jest...

Wyprawa do Gdańska

Wyprawa do Gdańska

                         Do Gdańska wyruszamy dość wcześnie...

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Drukuj

Bective Abbey

           

          Jeśli chcemy dotrzeć do średniowiecznego świata mnichów i klasztorów przychodzi zaraz na myśl ascetyczne życie w izolacji, modlitwy i ubóstwa. Cystersi powracali do ewangelicznej prostoty i praktyki ubóstwa, wszystko to miało prowadzić do naśladowania Chrystusa. Mnisi musieli wyrzec się wszelkiego bogactwa, duży nacisk był położony na surowość obyczajów. Cystersi mieli być pokutnikami, którzy odsuwali się od świata doczesnego, żyli w samotności i ciszy. Mnisi z reguły osiedlali się na pustkowiach, w lasach lub w bagnistych dolinach, w miejscach bardzo oddalonych od osad, dlatego też musieli być samowystarczalni. Prowadzili własne gospodarstwa, uprawiali ziemię.


Wyświetl większą mapę

         Aby zobaczyć pozostałości po klasztorze cysterskim w Irlandii musimy przenieść się do Bective Abbey nad rzeką Boyne, piętnaście minut jazdy samochodem od Navan. Duży średniowieczny klasztor jest zbiorem dobrze zachowanych ruin i jest otoczony przez zewnętrzną ścianę. Główną część warownego klasztoru, zbudowano na trzech piętrach, obejmuje krużganki, wieżę nadając jej wygląd twierdzy zamiast opactwa. Większość terenu składa się z budynków z XV wieku z kilkoma szczegółami klasztornymi, takimi jak rzeźba klęczącego mnicha.

 

Bective Abbey

         

         Aby uzyskać dostęp do klasztoru, czeka nas mała wspinaczka przez mały otwór w bramie, spacer po polu i ostatecznie musimy wspiąć się po małym murku. Więc musimy postarać się o dobre obuwie. Przy klasztorze istnieją dwa panele informacyjne dla zwiedzających o historii opactwa. 

          Bective Abbey został zbudowany w 1147 przez króla Murchada z Meath, dla mnichów cysterskich. Po angielskiej inwazji w 1228 roku opactwo zostało wzmocnione i wykorzystane jako bezpieczne schronienie dla Anglików i gości z Europy. Liczba mnichów spadła znacznie w XV wieku i z tego powodu klasztor został znacznie zmniejszone, a na południe nawy kościoła z jego arkadami wyburzono. Jednak jak wynika z opisu cystersi zdołali wybudować dwie wierze obserwacyjno-forteczne co sprawiło, że klasztor był jednam z najpotężniejszych w Irlandii.

         Za panowania króla Henryka VIII w 1536 roku klasztor został zamknięty, natomiast infrastruktura została wykorzystana przez urzędników rodziny Tudor. Opactwo podobnie jak zamek w Trimie były wykorzystane podczas kręcenia filmy The Braveheart w 1995 roku. 

 

 

 Odbierz 10% rabatu na podróże klikając w link

Brave

Odwiedza nas 8 gości oraz 0 użytkowników.

Wspierasz nas instalując przeglądarkę Brave

Kalendarz

sierpień 2020
poniedziawtorekśrodaczwartekpiąteksobotaniedziela
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Tagi